Podsumowanie sezonu 2017 / 35 Lecie MKS TEMPO Kęty
Inne
Rok 2017 jest rokiem Jubileuszu 35 - lecia Międzyszkolnego Klubu Sportowego Tempo Kęty. Z tej okazji w piątek 20 października w restauracji Malinowy Las w Nowej Wsi odbyło się uroczyste spotkanie zawodników i członków Klubu będące podsumowaniem jego obchodów. Jubileusz był okazją do zaprezentowania dorobku naszego lekkoatletycznego Klubu oraz zachęcania dzieci i młodzieży do uprawiania lekkiej atletyki – jednej z najpiękniejszych dyscyplin sportowych określanej nie bez powodu mianem „królowej sportu”.
Najważniejszym wydarzeniem obchodów 35 – lecia MKS Tempo były rozegrane 24 czerwca na stadionie AWF w Krakowie ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne – IX Memoriał Gwiazd Małopolskiej Lekkiej Atletyki i XI Otwarty Puchar Krakowa w Lekkiej Atletyce. W tym roku te prestiżowe zawody były związane również z obchodami jubileuszu 95 - lecia Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zawody zorganizowane wspólnie przez MKS Tempo Kęty i Małopolski Związek Lekkiej Atletyki stały się również okazją do promocji naszego miasta obchodzącego jubileusz 740 – lecia.
Na starcie zawodów stanęło około 600 lekkoatletów z całej Polski i z Ukrainy, w tym kilku reprezentantów Polski (m. in. medalista Mistrzostw Świata w Londynie – kulomiot Michał Haratyk ). W zawodach tych zawodniczka Tempa Gabriela Zawadzka zdobyła brązowy medal w trójskoku, a wychowanka Tempa startująca obecnie w barwach AZS Kraków Justyna Konior zwyciężyła w skoku wzwyż.
Jubileuszowe spotkanie swoją obecnością zaszczycili między innymi:
- Burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar
- Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Zbigniew Polakowski
- Prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki i Wiceprezes PZLA – Grzegorz Sobczyk
- Przewodniczący Rady – Marek Nycz
- Wicestarosta – Jarosław Jurzak
- z-ca Burmistrza – Rafał Ficoń
W swoim wystąpieniu Burmistrz gratulował Klubowi olbrzymich osiągnięć sportowych oraz podkreślał znaczenie jego działalności dla społeczności naszej Gminy. Wicestarosta Jarosław Jurzak, który był zawodnikiem MKS Tempo zwrócił uwagę na świetną pracę wychowawczą Klubu, na jej pozytywny wpływ na kształtowanie charakterów młodych ludzi. Wiceprezes PZLA Zbigniew Polakowski gratulował ogólnopolskich sukcesów zawodników Tempa na arenach lekkoatletycznych, dzięki którym Tempo Kęty jest klubem znanym w całej Polsce. Jednocześnie zadeklarował w imieniu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pomoc finansową w przypadku budowy w Kętach stadionu lekkoatletycznego. Prezes Tempa Kęty Andrzej Foks przedstawił zebranym zarys historii założonego 1 października 1982 roku Klubu.
MKS Tempo jest kontynuatorem bogatych tradycji kęckiej lekkiej atletyki związanych wcześniej z działalnością działającej do 1982 roku sekcji lekkoatletycznej TS Hejnał Kęty. MKS Tempo Kęty od samego początku był klubem jednosekcyjnym ukierunkowanym na lekkoatletyczne szkolenie dzieci i młodzieży, głównie z terenu miasta i gminy Kęty, działającym w strukturach Szkolnego Związku Sportowego.
W latach 1982 – 1998 MKS Tempo był członkiem Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Bielsku-Białej, a od roku 1999 jest członkiem Krakowskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki przemianowanego później na Małopolski Związek Lekkiej Atletyki.
W roku 1992 MKS Tempo uzyskuje osobowość prawną i status stowarzyszenia kultury fizycznej.
W roku 2001 zostaje wpisany do KRS jako MKS Tempo Kęty, a w roku 2005 uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego.
W dorobku sportowym Klubu jest 13 medali Mistrzostw Polski i 68 miejsc lekkoatletów Tempa w „wąskich”, 8-osobowych finałach Mistrzostw Polski.
Oprócz tego zawodnicy Tempa zdobyli 12 medali w rozgrywanych do 1997 roku Mistrzostwach Polski Juniorów Szkolnego Związku Sportowego. Wychowankowie Klubu, którzy kontynuowali karierę sportową w trakcie studiów zdobyli wiele medali Mistrzostw Polski dla AZS Katowice, AZS Kraków, Wawel Kraków i AZS Warszawa. Dorobek sportowy Klubu uzupełniają liczne tytuły i medale Mistrzów Okręgów Lekkoatletycznych – bielskiego i małopolskiego.
MKS Tempo dużą wagę przykładał do organizacji masowych imprez lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży. Klub organizował między innymi reaktywowany w 1997 roku Memoriał Lekkoatletyczny im Edwarda Wierzbickiego (5 edycji ), Bieg o Puchar Burmistrza Gminy Kęty ( 21 edycji ) , Lekkoatletyczne Czwartki Tempa, Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady Lekkoatletyczne. Członkowie Klubu jako wolontariusze Olimpiad Specjalnych Beskidzkich pomagali w organizacji i przeprowadzaniu konkurencji lekkoatletycznych.
Funkcję prezesa MKS Tempo od 1997 roku pełni Andrzej Foks, odznaczony w 2016 roku Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Najlepszymi zawodnikami i wychowankami w 35 letniej historii Klubu byli:
Lidia Tlałka (Doroszko) – skok w dal,
Arkadiusz Zontek – skok w dal, sprint,
Anna Płonka (Mojżesz)- trójskok,
Nina Nycz – 100 m ppł,
Patrycja Łazarz – trójskok,
Justyna Konior – skok wzwyż,
Gabriela Zawadzka – trójskok, skok w dal,
Maciej Cisiński – trójskok, skok w dal,
Sławomir Król – skok wzwyż,
Janusz Koczur – 400 m,
Mirosław Smolarek – trójskok.
Największy wkład w szkolenie lekkoatletyczne dzieci i młodzieży wnieśli trenerzy - Tadeusz Łysek, Jacek Zawiła , Krzysztof Drabek , Wiesław Czarnik, Zygmunt Miśkowiec, Małgorzata Mrozik i Tomasz Sysak.
W roku 2016 trener Tadeusz Łysek został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Redaktor publikacji Beata Nycz dokonała prezentacji książki Tadeusz Łyska - „35 LAT W DOBRYM TEMPIE” przedstawiającej historię i osiągnięcia kęckiej lekkiej atletyki w latach 1982 – 2017.
Następnie odbyła się opracowana na podstawie tej publikacji przez Tomasza Sysaka prezentacja multimedialna „Kronika osiągnięć MKS Tempo Kęty”.
Część oficjalną spotkania zakończyło uroczyste wręczenie dyplomów najlepszym w historii Klubu zawodnikom , a wszystkim uczestnikom spotkania publikacji „35 LAT W DOBRYM TEMPIE”.
Po części oficjalnej uczestnicy mogli obejrzeć wystawę osiągnięć wychowanków Klubu, której najważniejszą częścią była ekspozycja ponad 50 medali zdobytych w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce, Akademickich Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski Juniorów SZS i Mistrzostwach Polski Weteranów w LA. Na wystawie znalazły się również liczne fotografie dokumentujące ważne wydarzenia z historii Klubu.